Windows 8 ve 10’da Oyunlarda Oyunu Aşağı Alma Sorunu

Windows 8 ve 10’da Oyunlarda Oyunu Aşağı Alma Sorunu

  İnternette çoğu insan oyun oynarken, bilgisayarın masaüstüne döndüğü sorunundan yakınıyor. Bu durum tabii ki de çok can sıkıcı, örneğin; tam oyunun odak noktasında, en önemli yerindesiniz aniden masaüstüne dönüyorsunuz. Eğer online oyunsa tabii daha da can sıkıcı olabiliyor. 

Gelelim sorunun kaynağına, neden kaynaklanabilir bu sorun? 

Microsoft, Windows 7’den sonra tamamen değişime geçti, gerek tasarım, dizayn gerek kodlamada olsun yenileme sürecine girmişti. Tabii bu yenileme sürecinde çoğu sorunla birden geldi. Örneğin, Windows 8’de bazı cihazların (örneğin; telefon, uydu cihazı gibi) driver desteği yoktu, çoğu kullanıcılar bu sebeple Windows 8’e geçememişti. Sorunun kendisine gelecek olursak, Windows 8, 8.1 ve 10 Windows 7’ye göre farklı bir kodlama içeriyor, eğer bir Kayıt Defteri Düzenleyicisi, Kayıt Defteri Onarıcısı vb. programlar kullandıysanız bu Windows’u altını üstüne getiriyor. Windows 8 ve daha sonrasında bu tür programlar kullanılmamalıdır.

Eğer orijinal olmayan yazılımlar, KMSPico, Loader Activator gibi aktifleştirme yazılımları kullanıyorsanız, bu sorunun temel nedeni olabilir. Bu tür yazılımlar, uygulama veya işletim sistemlerini sağlam bir şekilde kullanıyormuşsunuz gibi gösterse de sistemleriniz için tamamen zararlıdır.

Eğer eski sistem sürücüleri (driverlar) kullanıyorsanız, sorun bundan da kaynaklanıyor olabilir.

Peki bu masaüstüne atma sorununu nasıl çözebiliriz?

Öncelikle kayıt defteri düzenleyicisi, onarıcısı, birleştiricisi vb. programlar kullandıysanız, onları kaldırın. Kayıt defterinin yedeğini aldıysanız onu geri yükleyin, kayıt defteri yedeğiniz yoksa, sistemi geri yüklemeyi deneyin.

Windows Aktifleştirme programları/uygulamaları kullanıyorsanız, orijinal bir Windows sürümüne geçmelisiniz, bu tür programlar sisteminize zarar verdiği gibi kişisel bilgilerinizi de çalabilirler.

  Sistem Driverlarınızı güncelleyin, eski sürücüler kullanmanız, sisteminize bu sorunu yaşatıyor olabilir.

Ayrıca, kayıt defteri düzenleyicisi, onarıcı tarzı programlar kullanıp kayıt defteri yedeği de almadıysanız ve sistemi geri yükleme noktanız bulunmuyorsa, Windows’unuzda yeni bir kullanıcı hesabı oluşturun. Bu sorununuza çözüm sağlayacaktır.

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir